22 Квітня, 2025
Оренда офісів в Україні: орендні ставки продовжують знижуватись


Оренда офісів продовжує дешевшати

Подальше зниження орендних ставок в офісах відбувається на тлі збільшення навантаження на орендарів. Ще всерпні 2024-го оренда на об’єкти класу “А” зменшились на 10% і досягли найнижчих показників ефективної прайм орендної ставки за останні 10 років.

Як зазначили аналітики в  останньому дослідженні комерційного ринку нерухомості, ці зміни прямо пов’язані із зростанням вартості енергоносіїв, здорожчанням комунальних платежів (необхідністю генераторів, втрати електроенергії / робочого часу через тривоги), а з ними і OPEX – через зростання вакантності та розподілу експлуатаційних платежів на меншу кількість операторів.

За даними аналітиків, в лютому 2025 оренда за 1 кв. м офісної площі обходилася в класі «А» $17,2, у класі «В» – $11,7, у класі «С» – $9,3 (без урахування ПДВ, OPEX, КП, BOMA).

При цьому середньозважена вакантність у бізнес-центрах Києва на початку 2025 року складала: у класі «А»  середньому 28,6%, «В» приблизно 21,5% та в класі «С» – 14,6%.

Як наголошують аналітики, офісна нерухомість України продовжує переживати складні часи. Адже сповільнення темпів розвитку серменту почалось ще в часи пандемії.

“Після 2016-2019 років, коли розвиток IT компаній спровокували стрімке зростання активності та реанімували практично всі законсервовані, заморожені або відкладені проекти, у коронавірусні 2020-2021 роки сегмент продемонстрував значне уповільнення динаміки: зниження поглинання офісних площ, переведення персоналу на віддалений режим роботи”, – пояснюють в компанії.

Збройна агресія РФ призвела до початку масового відтоку міжнародних компаній. Зважаючи на масовані удари по енергетичній інфраструктурі країни з боку окупантів, непередбачувані відключення електроенергії та складність залучення нових клієнтів звели адміністративно-ділову девелоперську активність у цьому сегменті майже до нуля.

Війна услід за світовою пандемією коронавірусу призвели до зниження доходної частини у більшості компаній при збереженні зобов’язань перед контрагентами, фондом оплати праці персоналу, податковими відрахуваннями тощо.

На цьому тлі спостерігається зміна форматів орендарів, скорочення займаних площ, переїзд у віддалені від центру райони. Найбільші українські корпорації перевели співробітників із орендованих приміщень у власну адміністративну нерухомість.

Низка компаній звернули малозатребувані представницькі офіси, дрібні та середні раціоналізують витратну частину. Продовжується поширена практика праці з дома, розпочата під час короновірусу, яка навіть поглибилася через загрозу мобілізації та працівників ТЦК.

 

Прогноз на 2025 рік: чого офікувати на ринку офісів

За прогнозами аналітиків, в найближчі кілька років очікується висока волатильність макроекономічної ситуації. Навіть за лояльності та підтримки міжнародної громадськості до України та можливого вступу до складу ЄС і НАТО – кількість іноземних компаній, як споживачів офісної нерухомості, не дозволить швидко поглинути усю наявну пропозицію.

Зважаючи на останні світові тенденції в сегменті інформаційних технологій та заклики транснаціональних компаній-гігантів до оптимізації та подальших скорочень, ІТ ринок в найближчі роки очікує затишшя.

Аналітика иа інфографіка: UTG

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *