26 Квітня, 2025
Незаконно відчужене майно не можна буде повернути державі або громаді, ящо пройшло 10 років з моменту його придбання – Рада ухвалила законопроєкт №12089


Держава не зможе повернути незаконно відчужене в неї майно

Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт №12089 про встановлення десятирічного строку, після якого не можна витребувати майно у добросовісного набувача, якщо воно раніше було державним або комунальним. Його підтримали у середу, 12 березня, 273 депутати парламенту, повідомив Ярослав Железняк з Голосу.

“Якщо майно вибуло три-п’ять-сім років тому, держава має право позиватися щодо його повернення через цивільний суд (звісно, мають бути підстави), і тут право добросовісного набувача не діє. Якщо майно вибуло з власності держави більше ніж 10 років тому, але вибуло з ознаками злочину – йдуть у кримінал. Тут строків давності немає жодних. Добросовісність не діє”, – пояснив суть законопроєкту його автор Ігор Фріс.

Мета законопроєкту – посилити захист прав людей та організацій, які добросовісно (тобто не знаючи про можливі проблеми) придбали майно, особливо у випадках, коли це майно раніше належало державі чи територіальній громаді.

Згідно з законопроєктом, право на витребування зберігається для особливих категорій майна: об’єктів критичної інфраструктури, стратегічних об’єктів державної власності, об’єктів культурної спадщини, об’єктів природно-заповідного фонду, гідротехнічних споруд тощо.

Законопроєкт також передбачає, що у разі витребування майна на користь держави чи громади, вони мають спочатку внести ринкову вартість майна на депозитний рахунок суду для компенсації добросовісному набувачу.

Положення закону мають зворотну дію в часі.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін називав цей законопроєкт “легалізацією вкраденої землі”. Він попереджав, що закон розвалить гучні кримінальні справи, зокрема проти колишнього міністра агрополітики Миколи Сольського.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *